The Odd- Tanju Eren

 The Odd- Tanju Eren

TANJU EREN

 1965, Ravensburg doğumlu.

İstanbul Erkek Lisesi, Yıldız Makine Mühendisliği, Boğaziçi Felsefe ve İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı’nda okudu.

Klasik müzik eğitiminin ardından Elektrik Gitar, Bass, Klavye, Theremin ve EWI çalmaya başladı.

Kişisel ilgi ve araştırma alanları Quantum Fiziği, Edebiyat, Sinema, Fotoğraf, Felsefe, Sanat Tarihi, Hi-Fi, Sahne ve stüdyo ekipmanları ve 1960-1980 Rock müziğidir

Ultra Magazin adlı Bilim Teknoloji dergisi genel yayın yönetmenliği, Vizyon Postproduction, First Digital ve Grup Production’da non lineer video editör olarak çalıştı.

Kedi Müzik adlı Prodüksiyon şirketi ve Stüdyo’nun 15 yıl ortağı oldu. Bu zaman zarfında “Neredesin Firuze”, “Hacivat Karagöz”, “Şelale” gibi film müzikleri ve Müslüm Gürses, Aylin Aslım, Hepsi gibi sanatçıların albümleri ve sayısız reklam müziği üretildi.

Mirage, Neşenin Kepek Sorunu, Tibet Ağırtan ve Kırık Kalpler, Mavi Sakal, Foma, Sabih Cangil Band, Bluesaint, Gitarizma, Gökalp Baykal Band, ANG, Harakiri Ensemble adlı gruplarda çaldı/çalmaya devam ediyor.

2007 yılında “40” adlı albümünü çıkardı. Bu albümde Tanju Eren bestelerini dönemin önemli yorumcuları Teoman, Erdem Yener, Koray Candemir, Aslı, Aylin Aslım, Nev, Kenan Vural, Tibet Ağırtan seslendirdi.

Mavi Sakal “Yeni…den” albümünün prodüktörlüğünü yaptı.

FOMA grubu ile içinde Apocaliptica’nın da konuk olarak yer aldığı “Albüm” ve “Ağzımda Tabanca” albümlerini çıkardı.

Tanju Eren Orkestrası adıyla tamamen kendi bestelerinden oluşan bir albüm yaptı.

Sabih Cangil’in “Bu sefer de böyle oldu” albümünün mix ve mastering’ini yaptı.

Güldehan Aysan’ın seslendirdiği Sabih Cangil bestesi “Farkındayım” ın ve Sabih Cangil’in “Olmuyor ki” eserlerinin video kliplerini çekti.

Kurucu ortağı olduğu Müşterek Yapım çatısı altında tasarımcı, mimar, sanatçı ve toplulukların da içinde bulunduğu bir yelpazeye 2012 yılından bu yana video, fotoğraf ve belgesel üretimi yapmakta.

SCP Productions’un (Sabih Cangil Productions – Digital Yayın ve Prodüksiyon) ortağıdır

 

Apple Digital Masters Approved (MFIT) olarak tanınmış müzisyenlere mix ve mastering hizmeti sunmakta.

THE ODD nedir?

Yaklaşık 50 yıllık müzik yolculuğumu değişik yollarda sürdürdüm, bazen hepsinde birden… Hem sahnede, hem prodüksiyonda hem de gizli dünyamda. Artık öyle bir nokta geldi ki, içimde biriken herşey doğal olarak dışarı çıkmakta. Ben de onları sınıflandırmadan serbest bırakıyorum. Bu albüm gitarı kenara koyduğum ve analog synthlere duyduğum merakı doyurduğum bir şey oldu.

THE ODD, kalıpları boşvermişlik gibi, herşeyin güzelliğine kapılmak gibi, gibi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir